Fotopułapki na złodzieja - chroń swoje mienie

Wysłany dnia: lut 20, 2018

Kategorie: Artykuły

Ochrona własności jest naturalną potrzebą każdego z nas, a ze statystyk wynika, że w dzisiejszych czasach domy, samochody czy sklepy nie zawsze są bezpieczne. Nie ma nic gorszego niż wejść do własnego okradzionego sklepu czy też bezradnie rozglądać się w poszukiwaniu samochodu, którego nie ma tak, gdzie go zaparkowaliśmy. Właśnie dlatego dobrze być przygotowanym na wszystkie okoliczności – wybór odpowiedniej fotopułapki sprawi, że potencjalni złodzieje będę trzymać się z dala od naszego mienia, a jeśli nawet zdecydują się na rabunek, my zyskujemy niezbite dowody dla policji czy firmy ubezpieczeniowej.

Fotopułapki na złodzieja są powszechnie używane nie tylko przez osoby prywatne i przedsiębiorców, ale także przez straż miejską i policję. Dobrym pomysłem jest dokładne zastanowienie się nad wyborem i skorzystanie z oferty sprawdzonych dostawców, którzy w razie potrzeby zapewniają również serwis urządzenia.

FOTOPUŁAPKA NA ZWIERZĘTA VERSUS FOTOPUŁAKA DO OCHRONY MIENIA

Na rynku dostępnych jest wiele modeli fotopułapek. Niektóre z nich mają uniwersalne zastosowanie, inne natomiast są ukierunkowane na konkretne zastosowanie. Czym się od siebie różnią i czy w praktyce ma to tak duże znaczenie? Otóż jeśli chcemy chronić obiekt z zewnątrz, z powodzeniem możemy zainteresować się również fotopułapkami przeznaczonymi do obserwacji zwierząt, czyli właśnie takim, które zostały zaprojektowane do użytku w terenie. Jednak w przypadku monitorowania sklepu ten sektor produktów jest wykluczony, bowiem wygląd i wymiary urządzenia odgrywają tu zasadniczą rolę – obudowa maskująca fotopułapki będzie miała odwrotny skutek i utrudni jej ukrycie.

Kolejnym ważnym parametrem jest oświetlacz. Do ochrony mienia, należy wybrać fotopułapkę o długości fali 940 nm, której ludzkie oko nie jest w stanie wychwycić i tym samym złodziej nie ma szans na znalezienie i zniszczenie urządzenia – światło takiego oświetlacza jest niewidoczne zarówno w dzień, jak i w całkowitej ciemności. Niektóre fotopułapki wyposażone są dodatkowo w niewidoczną lampę błyskową, która poprawia jakość wykonywanych zdjęć. Lapy te są oczywiście bezgłośne.

PARAMETRY

Kolejnym parametrem, który powinien nas zainteresować jest szybkość przechwytywania obrazu, czyli czas reakcji począwszy od wykrycia ruchu na zrobieniu zdjęcia kończąc. Jest to cecha, w której producenci fotopułapek wzajemnie się prześcigają, starając się zaoferować jak najkrótszy czas reakcji, przy czym do przeciętnego użytkowania fotopułapki w zupełności wystarczają urządzenia reagujące w czasie od 0,5 do 1 sekundy. Dłuższy czas nie jest zalecany, ponieważ urządzenie znacznie straci swoją funkcjonalność natomiast krótszy, prawdopodobnie okaże się zupełnie zbędny. Najważniejsze, aby fotopułapka była w stanie wyraźnie uchwycić potencjalnego intruza, najlepiej w środkowej części zdjęcia. Z kolei czujniki ruchu są w zasadzie takie same u wszystkich producentów. Zapamiętajmy, że standardowy zasięg wynosi od 12 do 16 metrów. Istnieją co prawda urządzenia o zasięgu do 25 metrów, ale monitorowany przez nie obiekt jest zwykle zamazany a nawet trudny do rozpoznania.

MODUŁ GSM – STAŁY NADZÓR MONITOROWANEGO OBIEKTU

Do ochrony mienia możemy wybrać modele z wbudowanym modułem GSM, dzięki któremu zdjęcia będą natychmiast przesłane za pośrednictwem wiadomości MMS na skonfigurowany telefon komórkowy lub e-mail. Ponadto cały rejestrowany materiał jest zapisywany na karcie SD fotopułapki. Do modułu GSM należy dokupić kartę SIM z transferem danych, najlepiej taką, którą w zależności od potrzeb można regularnie doładowywać. Nie stanowi to dużego kosztu dodatkowego, a bezpieczeństwo mienia z użyciem tej funkcji niepomiernie wzrasta – tylko z minimalnym opóźnieniem jesteśmy informowani o wszystkim co dzieje się na naszym obszarze, dzięki czemu w każdej chwili możemy podjąć odpowiednie działania.

Mimo, że w przypadku fotopułapek mających za zadanie pełnienie funkcji prewencyjnych, moduł GSM może wydawać się zbyteczny, w obszarach o dużym natężeniem ruchu lub z historią włamań i podobnych incydentów zdecydowanie zalecamy jego wykorzystanie.