Jak uzyskać zdjęcia przyrody wysokiej jakości - 5 wskazówek

Wysłany dnia: sty 3, 2018

Kategorie: Artykuły

Czy jesteś już szczęśliwym posiadaczem fotopułapki i z sukcesem wykorzystujesz ją do fotografowania piękna przyrody? Być może rezultaty jakie otrzymujesz już przekroczyły Twoje najśmielsze oczekiwania, a może to najlepsze ujęcie jest jeszcze przed Tobą? W niniejszym artykule przedstawiamy 5 wskazówek, które pomogą Ci uzyskać zdjęcia w jeszcze lepszej jakości.

NIE CELUJMY POD SŁOŃCE

Jeśli nie chcemy zasiąść do oglądania materiałów z fotopułapki i znaleźć dziesiątek „pustych“ zdjęć, uświadommy sobie, że urządzenia te są czułe nie tylko na ruch, ale również na ciepło – właśnie dlatego warto zabezpieczyć je przed eksponowaniem na słońce i inne źródła wysokiej temperatury.

Skierowanie fotopułapki w stronę słońca spowoduje jej nagrzanie, a wiatr poruszający gałęziami otaczających drzew dodatkowo może „zdezorientować“ urządzenie, które te czynniki zewnętrzne może błędnie wziąć za ruch człowieka lub zwierzęcia. Miejsce na karcie SD jest ograniczone i nie warto marnować go na, bądź co bądź estetyczne, ale w rezultacie bezużyteczne, ujęcia promieni słonecznych i roślin.

Jak temu zapobiec? W ramach możliwości ustawiajmy fotopułapkę w kierunku na północ, a jeśli pada na nią słońce, przysłońmy urządzenie liśćmi lub inną osłoną. W takich warunkach również idealnie sprawdzi się zainstalowanie panelu słonecznego.

CHROŃMY FOTOPUŁAPKĘ PRZED KRADZIEŻA I ZNISZCZENIEM

Mimo, że wspominaliśmy o tym już wielokrotnie, powtórzmy to raz jeszcze – fotopułapka jest kosztowną inwestycją i dlatego powinna być odpowiednio chroniona, zwłaszcza gdy w terenie pozostaje bez dozoru na dłuższy czas. Aktualnie liczba fotopułapek w lasach i innych miejscach wzrasta, a co za tym idzie wzrasta również liczba ich przeciwników. I chociaż fotopułapki należą do dość wytrzymałych urządzeń, nie przetrwają wszystkiego. Warto więc dokupić miedzianą obudowę ochronną lub przynajmniej zamek, a najlepiej oba te akcesoria.

Kolejną wskazówką jest umieszczenie fotopułapki na znacznej wysokości tak, aby nie rzucała się w oczy (zalecana wysokość wynosi ok. 2 metry). W ten sposób uzyskujemy również lepszą perspektywę rejestrowania. Dobrym pomysłem jest także kamuflaż. Znajdźmy więc trochę czasu i zastanówmy się jak najlepiej zabezpieczyć naszą fotopułapkę.

ZOSTAWMY FOTOPUŁAPKĘ W SPOKOJU

Jednym z największych błędów popełnianych przez miłośników przyrody, którzy dążą do uzyskania perfekcyjnych zdjęć jest częste i regularne sprawdzanie fotopułapki. Zrozumiałym jest, że jak najszybciej chcemy zapoznać się z tym, co uchwyciła, ale...ciekawość to pierwszy stopień do piekła. Częste i regularne odwiedzanie fotopułapki sprawia bowiem, że zwierzęta żyjące w okolicy zaczynają unikać tej lokalizacji, nie tylko ze strachu przed obecnością człowieka, ale również z powodu obcego zapachu. Oprzyjmy się więc pokusie i sprawdzajmy urządzenie jak najrzadziej i w nieregularnych odstępach czasu. Zwierzęta, które próbujemy uchwycić są niezwykle płochliwe, a stres związany z wyczuciem „intruza“, którym bez wątpienia jesteśmy w ich naturalnym środowisku, może na dobre odstraszyć je z miejsca, w którym ulokowaliśmy urządzenie.

NIE OSZCZĘDZAJMY NA BATERIACH

Powiedzmy to jasno i bez ogródek – oszczędzanie na bateriach do fotopułapek zewnętrznych nie ma najmniejszego sensu. Istnieje duża różnica między fotopułapkami przeznaczonymi do monitorowania wnętrz, a tymi, które praktycznie przez cały rok pozostają w terenie. Pogoda i temperatury ulegają częstymi zmianom, co więcej będą dłuższe lub krótsze okresy, w których urządzenie będzie pozostawało bez dozoru. W rezultacie te kilka złotych, które staramy się tak skwapliwie zaoszczędzić na tańszych bateriach, ostatecznie będziemy musieli pomnożyć, by zakupić nowe urządzenie. Baterie litowe działają nawet od dwóch do trzech razy dłużej niż baterie alkaliczne. Ponadto o wiele lepiej znoszą ekstremalne temperatury i ich gwałtowne zmiany.

ODPOWIEDNIE UMIEJSCOWIENIE

Odpowiednie umiejscowienie jest kluczem do sukcesu. Ponad połowa udanych zdjęć i nagrań wideo zależy właśnie od znalezienia odpowiedniej lokalizacji i właściwego montażu. Nawet najlepsza fotopułapka jest bowiem bezużyteczna, jeśli umieścimy ją w „zapomnianym“ lub mało uczęszczanym miejscu. Warto więc podjąć wysiłek i dokładnie przeanalizować wybrane przez nas miejsce. Idealne do tego celu są nęciska i miejsca, w których zwierzyna znajduje wodę i pożywienie w zależności od pory roku. Dobrym pomysłem również jest poproszenie o radę bardziej doświadczonych użytkowników, chodziażby na jednym z licznych i łatwo dostępnych forach internetowych.

Jeśli jednak mimo podjętych wysiłków okaże się, że przeglądanie zarejestrowanego przez naszą fotopułapkę materiału ponownie nie przynosi nic innego poza rozczarowaniem, nie wahajmy się zmienić lokalizacje i wydać się na poszukiwania nowego miejsce. Cierpliwość popłaca, ale ma swoje granice – jeśli przed dłuższy czas nie odnosimy powodzenia, nie ma sensu pozostawać na tym samym miejscu. Wsłuchajmy się w instynkt i zdrowy rozsądek, a rezultaty z pewnością szybko się pojawią.