Jak wybrać odpowiedną fotopułapkę

Wysłany dnia: maj 5, 2018

Kategorie: Artykuły

Jedno z najczęściej zadawanych pytań naszych potencjalnych klientów dotyczy wyboru odpowiedniego modelu fotopułapki. Każdy z nich ma co najmniej kilka parametrów technicznych, z którymi należy się zapoznać przed podjęciem decyzji o zakupie. Ważnymi kryteriami są również cena i marka, które często jednak nie są miarodajne i mogą wprowadzać w dezorientację. Właśnie dlatego w tym artykule doradzimy, na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze odpowiedniego urządzenia tak, aby uniknąć błędów, zbędnych kosztów i straty czasu.

Szybko się zorientujemy, że w przypadku niektórych parametrów poszczególne fotopułapki znacznie się od siebie różnią, podczas gdy w innych są one do siebie bardzo podobne. Śledząc oferty wybranych marek zauważymy również, że każda z nich ma swoją specyfikę oraz typowe dla siebie rozwiązania i akcesoria.

ZASTOSOWANIE FOTOPUŁAPKI

Podstawową kwestią jest odpowiedź na pytanie do jakich celów zamierzamy wykorzystywać fotopułapkę. Myśliwy będzie miał zupełnie inne priorytety niż na przykład przedsiębiorca, który chce chronić swój obiekt przed rabunkiem. W pierwszy przypadku najważniejsza będzie solidna konstrukcja i wysoka jakość zdjęć i nagrań wideo, a mniej lub nawet całkowicie zbędna okaże się obecność modułu GSM. Do ochrony obiektu natomiast nadają się urządzenia dające możliwość łatwego i skutecznego ukrycia, wyposażone w niewidoczny oświetlacz IR i funkcję przesyłania rejestrowanych materiałów na telefon komórkowy lub adres e-mail ich właściciela.

OŚWIETLACZ IR

Podstawową cechą każdej fotopułapki jest obecność oświetlacza IR – diody IR to diody podczerwieni, które emitują światło podczerwone i służą do doświetlania zdjęć w nocy. Większość fotopułapek jest wyposażona w oświetlacz o długości fali 940 nm, która jest niewidoczna dla oka ludzkiego i zwierzęcego – pozwala to na łatwe i skuteczne ukrycie urządzenia. Inną opcją, preferowaną przede wszystkim przez myśliwych i miłośników przyrody, jest wybór urządzeń z oświetlaczem 850 nm. Fala o tej długości zapewnia wyższą jakość rejestrowanego obrazu, ale jest widoczna dla ludzi i zwierząt, tak więc może przyczynić się do niepożądanego wykrycia urządzenia i do wypłoszenia zwierzyny. Kolejnym ważnym parametrem jest zasięg: fotopułapki z oświetlaczem 850 nm działają do 20 m, natomiast te z długością fali 940 nm są idealne do monitorowania obszarów i obiektów na mniejszych odległościach, maksymalnie do 12 m.

ROZDZIELCZOŚĆ ZDJĘĆ I NAGRAŃ WIDEO

W związku z tym, że rozwój technologiczny stale idzie do przodu, aktualnie większość fotopułapek rejestruje nagrania wideo w jakości Full HD i wykonuje zdjęcia w rozdzielczość 20 Mpx. Jeśli naszym priorytetem jest fotografowanie, mamy do wyboru szeroką gamę urządzeń oferujących zdjęcia w wysokiej rozdzielczości. Jeśli jednak wyraźne i estetyczne ujęcia przyrody nie są celem głównym, w zupełności wystarczy rozdzielczość 12 Mpx, która gwarantuje zadowalające rozpoznanie twarzy potencjalnego intruza.

ZASIĘG

Standardowy zasięg czujników ruchu wynosi od 10 do 16 metrów w zależności od modelu i producenta. Jeśli fotopułapka ma za zadanie monitorować obszar o małej powierzchni, duży zasięg jest zbędny. Warto sobie uświadomić, że popularną praktyką wśród producentów jest prześciganie się w podawaniu coraz to większych odległości działania fotopułapek, podczas gdy przy odległości 25 metrów obserwowany obiekt jest zazwyczaj rozmazany i trudny do rozpoznania. Lepiej więc postawić na jakość i nie dać się zwieść atrakcyjnym liczbom w opisach technicznych produktów.

KĄT WIDZENIA

Ten parametr odgrywa ważną rolę przede wszystkim w przypadku fotopułapek zewnętrznych, które mają za zadanie monitorowanie większych powierzchni. Standardowy kąt widzenia wynosi 45° i pozwala na zadowalające uchwycenie obrazu przy uśrednionych odległościach. Istnieją również fotopułapki z czujnikami o szerokim kącie widzenia nawet od 80° do 100°. Te modele co prawda zapewniają całościowy lub prawie całościowy nadzór nad obszarem, jednak dzieje się to kosztem znacznego zniekształcenia obrazu – ostry, wyraźny materiał rejestrują do odległości 2 metrów liczonych od miejsca zamontowania fotopułapki.

SZYBKOŚĆ PRZECHWYTYWANIA OBRAZU

Innym parametrem, który odróżnia od siebie poszczególne modele to szybkość przechwytywania obrazu, czyli czas reakcji począwszy od wykrycia ruchu na zrobieniu zdjęcia kończąc. Jest to cecha, w której producenci fotopułapek wzajemnie się prześcigają, starając się zaoferować jak najkrótszy czas reakcji, przy czym do przeciętnego użytkowania fotopułapki w zupełności wystarczają urządzenia reagujące w czasie od 0,5 do 1 sekundy. Dłuższy czas nie jest zalecany, ponieważ urządzenie traci na efektywności natomiast krótszy, prawdopodobnie okaże się zbędny.

MODUŁ GSM

Obecność modułu GSM (moduł łączności komórkowej) jest jednym z najważniejszych parametrów, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego urządzenia. Jeśli chcemy regularnie otrzymywać rejestrowane materiały i tym samym mieć stały, 100% nadzór nad monitorowanym obszarem upewnijmy się, że nasz model ma wbudowaną tę funkcję. Moduł GSM umożliwia wysyłanie rejestrowanego materiału bezpośrednio na telefon komórkowy za pośrednictwem wiadomości MMS lub na pocztę e-mail. Należy pamiętać o tym, że aby korzystać z modułu GSM potrzebujemy zaopatrzyć się w kartę SIM z transmisją danych. Jeśli jednak fotopułapka ma pełnić funkcję prewencyjną, zakup urządzenia z modułem GSM będzie tylko niepotrzebnym wydatkiem. W fotopułapkach bez modułu GSM zdjęcia i nagrania wideo są przechowywane na karcie SD i przy użyciu odpowiedniego kabla możemy je przeglądać na ekranie komputera lub telewizora.

PARAMETRY DODATKOWE

Niektóre fotopułapki charakteryzują się solidną, wodoodporną konstrukcją, podczas gdy inne, dzięki mniejszym wymiarom, są łatwe do ukrycia i zamaskowania (co do zasady większe fotopułapki oferują lepszej jakości wyświetlacz). Ważne jest również zużycie energii: prostsze urządzania zasilane są zazwyczaj za pomocą 4 sztuk baterii, natomiast te z wieloma funkcjami wymagają nawet do 12 sztuk.

Bez względu na to, jaką fotopułapkę wybierzesz, mamy nadzieję, że spełni ona Twoje oczekiwania. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, skontaktuj się z nami mailowo – jesteśmy do Twojej dyspozycji!